Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
Series 1.4
High Speed HDMI™ Cable with Ethernet (Ferrite)
HDMI™ male (type A) > HDMI™ male (type A)
- 4K Resolution 30Hz, 3D Resolution (1920x1080p 24Hz)
- integrated Ethernet channel saves additional network or audio cables
- with 2 ferrites
- supported color space YCC-601, Adobe RGB, Adobe YCC-601
- Data rate max. 8,16 Gbit/s (340 MHz × 8 bit × 3)
Technical specifications
General
| Markings | CE, WEEE |
| Diameter | 6 mm |
| max. resolution | 4K Ultra HD 2160p (30 Hz) |
| Color | black |
| Consumption Unit | 1 pc. in blister |
| 1.4 | |
| Packaging type | Retail Blister |
Connections
| Connection, type | HDMI™ male (type A) |
| Connection, contact material | gold-plated |
| Connection 2, type | HDMI™ male (type A) |
Cable
| Kink protection | both sides |
| Cable length | 5 m |
| AWG | 30 |
| Ferrite core | yes |
| Cable type | round cable |
Signal transmission
| other supported standards | HDR (High Dynamic Range), HDMI™ Ethernet Channel (HEC), 3D, HDCP 2.2, Consumer Electronics Control (CEC) |
| supported colorspaces | Deep Color (36 Bit), x.v.Colour (xvYCC) |
| supported audio standards | Audio Return Channel (ARC) |
Downloads
Declaration of conformity pdf
€14.95 RRP
Packing units:
1