Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
EP5 digital soldering station
for carrying out all kinds of soldering operations at home; 50 Hz
- large 3.5-digit LCD display (60 x 30 mm) shows actual and target temperature
- up/down buttons for continuously adjusting temperature settings (1°C increments; display accuracy: 5 per cent)
- short heating times let you begin work immediately (heats up to 330°C in 90 seconds)
- quick and easy to switch soldering tips
- provides a high level of stability while you work, plus 1.1 m cable for sufficient reach
- average service life of heating element in soldering iron: approx. 500 hours
- included in delivery: soldering station, soldering iron (approx. 48 W) with soldering tip (ø 1.5 mm), soldering iron holder with a sponge holder to insert the soldering tips into
Technical specifications
General
| Height | 100 mm |
| Operating temperature up to | 450 °C |
| Markings | WEEE, CE |
| Width | 185 mm |
| Weight | 2000 g |
| Consumption Unit | 1 pc. in cardboard box |
| Operating temperature from | 150 °C |
| Packaging type | Retail Box |
| depth | 165 mm |
Performance
| Power consumption | 48 W |
| Rated voltage | 24 V (AC) |
Device connections
| Input, Voltage Range | 220 - 240 (AC) V |
€104.99 RRP
Packing units:
1 / 5