Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
DisplayPort/DVI-D adapter cable 1.2, nickel plated
DisplayPort male > DVI-I female Dual-Link (24+5 pin)
- for connecting DVI-I terminals to a computer’s DisplayPort
- perfect for running projectors, LCD/LED TVs or TFT monitors
- max. 1080P (1920x1200 60Hz)
Technical specifications
General
| Markings | CE, WEEE |
| max. resolution | Full HD 1080p (60 Hz) |
| Color | black |
| Consumption Unit | 1 pc. in polybag |
| Packaging type | Retail Polybag |
Connections
| Connection, type | DisplayPort male |
| Connection, contact material | nickel plated |
| Connection 2, type | DVI-I female Dual-Link (24+5 pin) |
Cable
| Cable length | 0.15 m |
| AWG | 30 |
Signal transmission
| max. bandwidth | 225 MHz |
| max. transmission rate | 2.25 Gbit/s |
€24.99 RRP
Packing units:
1 / 100 / 200