Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
Country Combo World to UK
suitable for equipment with earthed & unearthed plugs (2- and 3-pole)
The Country Adapters are the ideal solution for travellers, who prefer a specific travel destination, but are also visiting Europe (safety socket) regularly.
Ideal for hotels and conference centers that want to provide their guests the possibility of connecting their devices for the duration of their stay.
- for connecting devices from more than 150 countries in UK and Europe (safety socket)
- suitable for power-hungry devices like laptop and hairdryer
- power rating: e.g. 100 V – 1300 W / 250 V – 3250 W
- integrated fuse T 13 A
Technical specifications
General
| Height | 73 mm |
| Width | 58 mm |
| Length | 64 mm |
| Color | white |
| Weight | 107 g |
| Packaging type | Retail Box |
Device connections
| Input 6, type | 2 safety socket (Typ F, CEE 7/3) |
| Input 6, Voltage Range | 100 - 250 (AC) V |
| Input 4, Voltage Range | 100 - 250 (AC) V |
| Input 5, type | Euro female (Type C CEE 7/16) |
| Input 5, Voltage Range | 100 - 250 (AC) V |
| Input 4, type | US/Japanese female (Type B, NEMA 5-15, 3-pin) |
| Input 3, Voltage Range | 100 - 250 (AC) V |
| Input 2, Voltage Range | 100 - 250 (AC) V |
| Output 3, max. amperage | 13 A |
| Output 3, type | Safety socket (Type F, CEE 7/3) |
| Input, Voltage Range | 100 - 250 (AC) V |
| Output, max. amperage | 13 A |
| Output, type | UK male |
| Input 2, type | Italian female (Type L, CEI 23-16-VII) |
| Input, type | Swiss female (Type J, SEV 1011) |
| Input 3, type | Australian female (Type I, AS 3112) |
Downloads
Product data sheet pdf
€14.99 RRP
Packing units:
1