Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
C (Baby)/ER26500/XL-140F - 7200 mAh
Standard top, Lithium thionyl chloride battery, 3.6 V
Technical specifications
General
| Height | 50 mm |
| Model designation | XL-140F |
| Diameter | 26.2 mm |
| Weight | 50 g |
| Consumption Unit | 1 pc. bulk |
| Packaging type | Bulk |
Battery
| Construction form | Nipple-Top |
| Construction size | C (Baby) |
| rechargeable | no |
| IEC-Name | ER26500 |
| Voltage | 3.6 V |
| max. capacity | 7200 mAh |
| Technology | Lithium thionyl chloride battery |
Connections
| Connection, type | Standard top |
€24.99 RRP
Packing units:
1 / 42 / 210