Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
ProCell
6LR61/6LP3146/9V Block (MN1604)
alkaline manganese battery, 9 V
Procell is a premium brand that specializes in the professional industrial application market. It is the most powerful alkaline battery series from Duracell.
- pack of 10 - batteries with a longer life, specially designed for professional use
- the Procell batteries are the official successors of the Duracell "Industrial Series"
- excellent corrosion resistance
- reliable performance even after 7 years of storage
- design, safety, production and acceptance follow the strict battery standards
- Fields of application: Torches, torches, security devices (such as gas detectors & smoke detectors), security keypads, motion sensors, microphones & communication devices, telemeters & measuring instruments, medical instruments.
- *Price for 1 box (10 batteries). Minimum order quantity 5 boxes (50 batteries)
Technical specifications
General
| Height | 48.5 mm |
| Operating temperature up to | 54 °C |
| Width | 17.5 mm |
| Model designation | MN1604 |
| Length | 26.5 mm |
| Weight | 45 g |
| Consumption Unit | 10 pcs. in box |
| Operating temperature from | -20 °C |
| Packaging type | Retail Box |
Battery
| Construction size | 9V Block |
| ANSI/NEDA-Name | 1604A |
| max. capacity | 673 mAh |
| rechargeable | no |
| IEC-Name | 6LR61/6LP3146 |
| Voltage | 9 V |
| Technology | alkaline manganese battery |