Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
Longlife
4R25-2 (540)
Zinc chloride battery, 6 V
Technical specifications
General
| Height | 127 mm |
| Width | 73 mm |
| Model designation | 540 |
| Length | 135.5 mm |
| Weight | 1147 g |
| Consumption Unit | 1 pc. shrink-pack |
| Packaging type | Bulk |
Battery
| ANSI/NEDA-Name | 918 |
| rechargeable | no |
| IEC-Name | 4R25-2 |
| Voltage | 6 V |
| Technology | Zinc chloride battery |
€14.99 RRP
Packing units:
1 / 5 / 10