Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
4-way USB charger (30W) white
multiple USB power supply for simultaneous charging of up to 4 devices
- Sufficient connections at any time. Charges up to 4 devices simultaneously via USB-A
- intelligent charge recognition (ID Chip Technology) controls the optimal charge current up to 3A (15W)
- universally suitable for devices such as smartphones or tablets that are charged via USB or as a power supply unit for supplying power to devices via USB
- compatible for many manufacturers like Apple iPhone or iPad, Samsung Galaxy series, Sony, Huawei, LG, Xiaomi
- The integrated electronics protect against overload, overheating and short-circuit, thus providing optimum safety. load, overheating and short-circuit and thus offers the optimum safety.
- Power supply unit with 100-240V input voltage range can also be used abroad.
Technical specifications
General
| Height | 27 mm |
| Markings | CE, WEEE, Haus, Quader, Indoor use |
| Width | 51 mm |
| Length | 57 mm |
| Color | white |
| Weight | 70 g |
| Consumption Unit | 1 pc. in polybag |
| Packaging type | Retail Polybag |
| Material | ABS |
Performance
| max. performance | 30 W |
Device connections
| Input, Voltage Range | 100 - 240 (AC) V |
| Input current | 1 A |
| Average active efficiency | 85.6 % |
| Efficiency at low load (10 %) | 82.9 % |
| Output, max. amperage | 3 A |
| Output, type | 4 USB 2.0 male (Type A) |
| Output, voltage (DC) | 5 V (DC) |
accessory - Power supply
| Output power | 30 W |
€11.99 RRP
Packing units:
1 / 50 / 100