Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
Longlife Power
3LR12/Flat (4912)
alkaline manganese battery, 4.5 V
- extra powerful for best performance in devices with high power consumption
- designed for the use in toys, computer accessories, torches, etc.
Technical specifications
General
| Height | 66 mm |
| Width | 62 mm |
| Model designation | 4912 |
| Length | 67 mm |
| Weight | 160 g |
| Consumption Unit | 1 pc. blister |
| Packaging type | Retail Blister |
| depth | 22 mm |
Battery
| Construction size | Flat |
| rechargeable | no |
| IEC-Name | 3LR12 |
| Voltage | 4.5 V |
| Technology | alkaline manganese battery |
€6.49 RRP
Packing units:
1 / 10 / 100