Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
2x C (Baby) battery holder
Push on
Technical specifications
General
| Height | 23.5 mm |
| Operating temperature up to | 50 °C |
| Width | 45 mm |
| Length | 62 mm |
| Color | black |
| Consumption Unit | 1 pc. bulk |
| Operating temperature from | -20 °C |
| Packaging type | Bulk |
Battery
| suitable IEC battery types | FR14, HR14, LR14 |
| suitable battery size | C (Baby) |
Connections
| Connection, type | Push on |