Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
Thermo
WG-380
Cold protection
The WG-380 Thermo is a glove with a double latex coating and a 10 gauge acrylic inner lining.
The roughened acrylic lining makes the hands feel warmer in cold conditions. The WG-380 Thermo offers cold resistance according to EN 511 class 1 and can also be used in freezing environments.
| Examples of use: | - Refrigerated transport and storage |
| - road construction | |
| - agricultural work |
- Double latex coating.
- Can be used in freezing environments.
- Roughened acrylic lining keeps hands feeling warm.
Technical specifications
General
| Color | orange |
| Consumption Unit | 1 pc. cardboard box |
| Packaging type | Retail Tag |
Gloves
| Coating material | Latex |
| Base material | Acrylic |
| Total length | 25 cm |
| Hand width | 10.5 cm |
| Length of the middle finger | 7.5 cm |
| Weight | 109,3 |
| Technologies | EN388:2016 - 2241X; EN511:2006 - X1X |
| Size | M/8 |
| Gauge | 10 |
| Technology | High Density Molecular Latex; Thermo-Set Pre-Curved Design Technology |
€8.99 RRP
Packing units:
1 / 72