Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
U-Feel
WG-1855HY
General handling; heat protection
The WG-1855HY U-Feel is a single nitrile coated glove with an 18 gauge polyester and spandex lining. Soaking in our Wonder Grip® Performance™ creates an outstanding thin and smooth protective layer that provides an unparalleled level of sensitivity and dexterity. This incredibly thin and soft glove gives the user a second-skin feel and provides
exceptional comfort and precision for work where accuracy is essential. Model WG-1855HY is certified silicone-free.
| Examples of use: | - Precision work |
| - Assembly work | |
| - Logistics work |
- Incomparable level of sensitivity and dexterity due to a thin and smooth protective layer.
- Incredibly thin and soft and therefore perfect for work where accuracy is important.
- Exceptional comfort and maximum precision.
- Certified silicone-free.
Technical specifications
General
| Color | yellow |
| Consumption Unit | 1 pc. cardboard box |
| Packaging type | Retail Tag |
Gloves
| Coating material | Nitrile |
| Base material | Spandex, Polyester |
| Total length | 27.5 cm |
| Hand width | 10.5 cm |
| Length of the middle finger | 8.3 cm |
| Weight | 62,7 |
| Technologies | EN388:2016 - 4121X; EN407:2004 - X1XXXX |
| Size | XXL/11 |
| Gauge | 18 |
| Technology | Touchscreen; Wonder Grip Performance; Thermo-Set Pre-Curved Design Technology |
€5.49 RRP
Packing units:
1 / 144