Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
USB-C™ HDMI adapter (4k 60 Hz), white
Adds one HDMI™ connection to a USB-C™ device
- mirrors signals from USB-C™ to HDMI™
- supports HDMI™ resolution of up to 4k x 2k @ 60 Hz
- USB-C™ port for high-speed charging with PD of up to 60 W
- suitable for MacBook and MacBook Pro and other devices with USB-C™ connection
Technical specifications
General
| Height | 12 mm |
| Markings | CE, WEEE |
| Width | 42 mm |
| Length | 185 mm |
| Color | white |
| Weight | 21 g |
| Consumption Unit | 1 pc. in polybag |
| Packaging type | Retail Polybag |
Device connections
| Output 2, type | HDMI™ female (Type A) |
| Output, type | USB-C™ female |
| Input, type | USB-C™ male |
Cable
| Cable length | 0.145 m |
€37.99 RRP
Packing units:
1 / 250