Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
Casual
USB 2.0 cable
data cable with A/B plug combination
Transmit data from a mobile hard disk, scanner, printer or other peripheral device. USB 2.0 permits transmission speeds of up to 480 Megabit per second and has been the established interface for years. Its double signal shielding, pure materials and precise workmanship enable this cable to transmit your data perfectly and without distortion.
- suitable for many peripheral devices like printers or scanners
- Hi-Speed data transmission at up to 480 Mbit/s
- disturbance-free signal flow through pure copper conductor and double shielding
- 24 carat gold-plated contacts for minimum transmission resistance
- A permanently jerk-free picture is guaranteed by the double shielding of aluminium foil and copper braiding
- Long-term usable due to flexible and robust PVC jacket, which can be bent optimally and simplifies the laying of the cable
- Even after many years, crystal-clear picture and sound quality and rust-free connections thanks to 24-carat gold-plated connectors
Technical specifications
General
| Operating temperature up to | 80 °C |
| Warranty | 10 years |
| Markings | WEEE, CE |
| Consumption Unit | 1 pc. in cardboard box |
| Operating temperature from | -10 °C |
| Packaging type | Retail Box |
Connections
| Connection 2, width | 11 mm |
| Connection, type | USB 2.0 male (type A) |
| Connection, width | 15 mm |
| Connection, contact material | gold (24 kt) |
| Connection, height | 7.5 mm |
| Connection 2, height | 13.5 mm |
| Connection 2, type | USB 2.0 male (type B) |
| Connection 2, length | 53 mm |
| Connection, length | 48 mm |
| Connection, shielding | yes |
Cable
| Kink protection | both sides |
| Cable length | 1.8 m |
| inner conductor, core diameter | 0.12 |
| Inner conductor material | OFC (99,9% oxygen-free copper) |
| Cable sheath diameter (approx.) | 3.7 mm |
| Inner Conductor number | 7 pieces |
| AWG | 29 |
| Cable type | round cable |
Signal transmission
| max. transmission rate | 0.4688 Gbit/s |
€12.99 RRP
Packing units:
1 / 20 / 40