Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
Pro
TV wall mount Pro FIXED (L)
for TV sets from 37" to 70" (94-178 cm) up to 50kg
The TV wall mount for most 37 to 70 inches (94-178 cm) TVs with a maximum weight of 50 kg. The super slim design is only 25 mm from the wall, to complete the elegant look of ultra-thin TVs. The spring closure with easy-to-solving cord locks automatically and provides a simple and secure mounting of your flat panel on the wall. The TV can be moved to the left and right on the wall plate to position it precisely.
- The extremely flat wallmount keeps the TV elegantly flat and space-saving on the wall with only 25mm.
- Automatic Click-in & Easy Release - The mounting aid with spring lock for secure snap-in and release when hanging up the TV (no locking screws that have to be fixed manually) makes installation child's play.
- The integrated spirit level ensures easy alignment of the installation.
- suitable wall bracket for most flat and curved TVs of all popular brands (e.g. Samsung (also QLED and LED), Sony, Philips, LG) and sizes (e.g. 40", 43", 49", 50", 55", 58", 65")
- Easy mounting and compatible with VESA standards 200x200, 300x300, 400x200, 400x400, 600x400.
Technical specifications
General
| Height | 425 mm |
| Warranty | 10 years |
| Width | 653 mm |
| Color | black |
| Consumption Unit | 1 pc. cardboard box |
| Packaging type | Retail Box |
| depth | 25 mm |
| Material | steel (powder-coated) |
Performance
| VESA (FDMI) | 200 x 200 mm, 300 x 300 mm, 400 x 200 mm, 400 x 400 mm, 600 x 400 mm |
| screen Size | 94 - 178 inch |
| wall distance | 25 |
| maximum load | 50 kg |
Scope of delivery
| Assembly Material | dowel, screws |
€29.99 RRP
Packing units:
1 / 8