Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
Tubular lamp, 0.56 W
base E5,5, 14 V (DC), 40 mA
Technical specifications
General
| Height | 15 mm |
| Diameter | 4.7 mm |
| Consumption Unit | 10 pcs. blister |
| Packaging type | Retail Blister |
Performance
| luminous source | incandescent lamp (wolfram) |
| Rated current | 40 mA |
| Power consumption | 0.56 W |
| operating voltage | 14 V (DC) |
Build
| Base | E5,5 |
| cover type | crystal clear |
| construction form | tubular |