Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
Torch lace lens, 0.75 W
base E10, 2.5 V (DC), 300 mA
Technical specifications
General
| Height | 24 mm |
| Diameter | 9.5 mm |
| Consumption Unit | 10 pcs. blister |
| Packaging type | Retail Blister |
Performance
| luminous source | incandescent lamp (wolfram) |
| Power consumption | 0.75 W |
| operating voltage | 2.5 V (DC) |
Build
| Base | E10 |
| cover type | lens |
| construction form | lens (pointed) |