Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
Torch lace lens, 0.25 W
base E10, 1.2 V (DC), 220 mA
Technical specifications
General
| Height | 24 mm |
| Diameter | 9.5 mm |
| Consumption Unit | 100 pcs. bulk |
| Packaging type | Bulk |
| rated lamp lifetime | 20000 hrs. |
| General service life | 20000 hrs. |
Performance
| luminous source | incandescent lamp (wolfram) |
| Power consumption | 0.25 W |
| operating voltage | 1.2 V (DC) |
Build
| Base | E10 |
| cover type | lens |
| construction form | lens (pointed) |