Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
Sleeve (EKF808S13B)
Laptop sleeve for devices up to 13,3 inch
The 808 Laptop Sleeve offers thoughtful minimalism in a slim form, with memory foam padding inside for shock protection and balanced weight distribution. It also offers select features for organising your most essential items. Simple functionality, elegant style.
- Suitable for notebooks up to a size of 13,3 inches
- Memory foam padding
- Felt-lined interior
- hidden front pocket
- Can be carried as a shoulder bag, as a handbag or even as a briefcase
- Durable zippers and metal pullers
- 730 year warranty on materials and workmanship
Technical specifications
General
| Height | 336 mm |
| Warranty | 30 years |
| Width | 243 mm |
| Color | black |
| Weight | 290 g |
| Packaging type | Bulk |
| depth | 30 mm |
| Material | fabric |
Build
| capacity | 6.5 |
| construction form | sleeve |
€24.95 RRP
Packing units:
1 / 20