Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
RG 58 coax cable, 2x shielded, black
2 shielded cable for e.g. radio transmission
- flexible and 5 mm thin cable for universal applications (50 Ohm)
- double signal shield for adequate protection over long distances
- inner conductor of 0.6 mm thick, copper clad steel
- suitable for all popular BNC/N/UHF/SMA connectors
Technical specifications
General
| Operating temperature up to | 75 °C |
| Markings | ECA_CPR, CE |
| Color | black |
| Weight | 3296 g |
| Consumption Unit | 1 pc. coil |
| Operating temperature from | -20 °C |
| Packaging type | Cable Reel |
| Outer sheath material | PVC |
Performance
| Fire class (CPR) according to DIN EN 13501-6 | Eca |
Cable
| Dielectric diameter | 3 |
| Cable length | 100 m |
| Meter scaling | yes |
| Type 1, shielding | foil (aluminium) |
| Number of shieldings | 2 x |
| Type 2, shielding | braid (aluminium) 32x |
| inner conductor, core diameter | 0.6 |
| Inner conductor material | CCS |
| Cable sheath diameter (approx.) | 5 mm |
| Cable type | RG 58 |
Signal transmission
| Impedance | 50 Ω |
€24.99 RRP
Packing units:
1 / 8