Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
Superlife
R14/C (Baby) (2014)
Zinc chloride battery, 1.5 V
- reliable and affordable energy
- for low-power devices such as clocks or remote controls
Technical specifications
General
| Height | 50 mm |
| Width | 26.2 mm |
| Model designation | 2014 |
| Length | 50 mm |
| Diameter | 26.2 mm |
| Weight | 69.5 g |
| Consumption Unit | 2 pc. blister |
| Packaging type | Retail Blister |
Battery
| Construction form | Nipple-Top |
| Construction size | C (Baby) |
| rechargeable | no |
| IEC-Name | R14 |
| Voltage | 1.5 V |
| Technology | Zinc chloride battery |
€1.89 RRP
Packing units:
1 / 12 / 60