Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
Superlife
R03/AAA (Micro) (2003)
Zinc chloride battery, 1.5 V
- reliable and affordable energy
- for low-power devices such as clocks or remote controls
Technical specifications
General
| Height | 44.5 mm |
| Model designation | 2003 |
| Diameter | 10.5 mm |
| Weight | 11.2 g |
| Consumption Unit | 4 pcs. blister |
| Packaging type | Retail Blister |
Battery
| Construction size | AAA (Micro) |
| rechargeable | no |
| IEC-Name | R03 |
| Voltage | 1.5 V |
| Technology | Zinc chloride battery |
€1.89 RRP
Packing units:
1 / 4 / 12 / 24