Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
PIR motion sensor
surface-mounted wall mounting; 180° detection, 12 m range, outdoor use (IP44), suitable for LEDs
- especially usable for outdoor lighting, lamps, LEDs, etc.
- accurate detection of people and animals in darkness or twilight
- rotatable and tiltable sensor for optimal corner to corner detection
- designed for easy and quick on-wall mounting
- splash-proof thanks to protection class IP44
Technical specifications
General
| Height | 81.8 mm |
| Markings | WEEE, CE |
| Width | 72.7 mm |
| Color | black |
| Weight | 215 g |
| Consumption Unit | 1 pc. in cardboard box |
| Packaging type | Retail Box |
| depth | 121 mm |
| protection class | IP44 |
Connections
| Connection, type | Screw clamp |
Performance
| operating voltage | 230 V (AC) |
| minimum load | 1 |
| sensor type | passive infrared (PIR) |
| max. detection range | 12 m |
| Installation Height up to | 2.5 m |
| Light sensitivity from | 3 lx |
| Installation height from | 1.8 m |
| light sensitivity up to | 2000 lx |
| switch-off delay to | 420 s |
| max view angle | 180 ° |
| switch-off delay from | 10 s |
| switching power | 300 W |
€19.99 RRP
Packing units:
1 / 20 / 40