Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
PIR motion sensor
flush-mounted ceiling mounting; 360° detection, 6 m range, indoor use (IP20), suitable for LEDs
- especially designed for indoor lighting, lamps, LEDs, etc.
- accurate detection of people and animals in darkness or twilight
- multi adjustable sensor for optimal detection setup
- designed for the easy and quick ceiling flush-mounting
Technical specifications
General
| Height | 73.7 mm |
| Markings | CE, WEEE, Haus |
| Diameter | 75.8 mm |
| Color | white |
| Weight | 91 g |
| Consumption Unit | 1 pc. in cardboard box |
| Packaging type | Retail Box |
| protection class | IP20 |
Connections
| Connection, type | Screw clamp |
Performance
| operating voltage | 230 V (AC) |
| minimum load | 1 |
| sensor type | passive infrared (PIR) |
| max. detection range | 6 m |
| Installation Height up to | 4 m |
| Light sensitivity from | 3 lx |
| Installation height from | 2.2 m |
| light sensitivity up to | 2000 lx |
| switch-off delay to | 420 s |
| max view angle | 360 ° |
| switch-off delay from | 10 s |
| switching power | 300 W |
€19.99 RRP
Packing units:
1 / 15 / 30