Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
Opty
OP-600L
Liquids; Chemicals; Industrial oils
The OPTY™ OP-600L is our new glove designed to protect against chemical hazards in dry, oily or wet environments.
environments. Thanks to the rough material on the palm, it offers excellent grip in any environment. The triple PVC coating ensures perfect resistance to oils. The inner lining made of seamless cotton
provides unparalleled dexterity.
| Examples of use: | - Laboratory work |
| - cleaning work | |
| - production |
- Against chemical risks in dry, oily or humid environments.
- Rough material on the palm provides excellent grip.
- Triple PVC coating ensures perfect resistance to oils.
- Inner lining in seamless cotton provides unparalleled dexterity.
Technical specifications
General
| Color | blue |
| Consumption Unit | 1 pc. cardboard box |
| Packaging type | Retail Tag |
Gloves
| Coating material | PVC |
| Base material | Cotton |
| Total length | 30.5 cm |
| Hand width | 10 cm |
| Length of the middle finger | 8 cm |
| Weight | 128 |
| Technologies | EN388:2016 - 4121X; ISO 374-1: 2016/Type B - AJK; EN ISO 374-5:2016 |
| Size | M/8 |
| Gauge | 13 |
| Technology | High Density Molecular Latex; Thermo-Set Pre-Curved Design Technology |
€7.99 RRP
Packing units:
1 / 72