Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
Casual
MP3 audio extension
extension cable for audio connection via 3.5 mm plug
This convenient extension is designed to provide support to anyone whose own 3,5mm socket cable has been too short up to now. Due to multiple signal shielding, pure materials, and precise workmanship the audio coupling extends the range of action for more, crucial meters.
- 3.5 mm stereo extension for portable audio devices via AUX-In
- pure copper conductor and 2-way shielding for clear signal quality
- 24 carat gold-plated contacts for minimum transmission resistance
- Durability and brilliant signal quality due to inner conductors made of 99.9 % oxygen-free copper, which prevent oxidation
- A permanently jerk-free picture is guaranteed by the double shielding of aluminium foil and copper braiding
- Long-term usable due to flexible and robust PVC jacket, which can be bent optimally and simplifies the laying of the cable
- Even after many years, crystal-clear sound quality and rust-free connections due to 24 carat gold-plated plugs
Technical specifications
General
| Operating temperature up to | 80 °C |
| Warranty | 10 years |
| Markings | WEEE, CE |
| Consumption Unit | 1 pc. in cardboard box |
| Operating temperature from | -10 °C |
| Packaging type | Retail Box |
Connections
| Connection 2, width | 12 mm |
| Connection, type | 3.5 mm male (3-pin, stereo) |
| Connection, width | 9.8 mm |
| Connection, contact material | gold (24 kt) |
| Connection, height | 8 mm |
| Connection 2, height | 12.5 mm |
| Connection 2, type | 3.5 mm female (3-pin, stereo) |
| Connection 2, length | 37.5 mm |
| Connection, length | 30.3 mm |
| Connection, shielding | yes |
| Connection, housing material | PVC |
Cable
| Cable length | 3 m |
| Number of shieldings | 2 x |
| Type 2, shielding | braid (copper) 42x |
| inner conductor, core diameter | 0.12 |
| Inner conductor material | OFC (99,9% oxygen-free copper) |
| Cable sheath diameter (approx.) | 3.9 mm |
| Inner Conductor number | 25 pieces |
| AWG | 23 |
| Ferrite core | no |
| Cable type | round cable |
Signal transmission
| Capacity | 155 pF |
| Impedance | 50 Ω |
| max. bandwidth | 10 MHz |
Downloads
Product data sheet pdf
€12.99 RRP
Packing units:
1 / 20 / 40