Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
Security
LR23 (MN21)
alkaline manganese battery, 12 V
- suitable for e.g. radio keys or remote controls
Technical specifications
General
| Height | 28.5 mm |
| Model designation | MN21 |
| Diameter | 10.3 mm |
| Weight | 7.5 g |
| Consumption Unit | 2 pc. blister |
| Packaging type | Retail Blister |
Battery
| ANSI/NEDA-Name | 1811A |
| rechargeable | no |
| IEC-Name | LR23 |
| Voltage | 12 V |
| Technology | alkaline manganese battery |
€5.99 RRP
Packing units:
1 / 10 / 100