Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
LED flashlight Super Bright 1500
ideal for work, leisure, sports, camping, fishing, hunting and roadside assistance
- super bright 20 W Cree XHP50.2 high-performance LED
- 1500 lm with a lighting range of up to 300 m
- protected against heavy rain and brief immersion underwater in accordance with IPX7
- 3 light modes: 100% light, 20% light and SOS; can be set by gently pressing a button
- lamp head with focus ring for continuously adjusting the light beam
- corrosion-resistant aluminium housing and practical wrist strap
- battery-operated (6x AA, not included in delivery)
Technical specifications
General
| Applications | Outdoor/Camping |
| Operating temperature up to | 60 °C |
| Markings | WEEE, CE |
| Length | 171 mm |
| Diameter | 45 mm |
| Color | black |
| Weight | 255 g |
| Consumption Unit | 1 pc. in blister |
| Operating temperature from | -20 °C |
| Packaging type | Retail Blister |
| Material | aluminum, PMMA |
| Special feature | dimming |
| protection class | IPX7 |
| Number of switching cycles | 50000 pcs. |
| Energy efficiency rating | A 874/2012/EU |
| General service life | 50000 hrs. |
Battery
| Voltage | 1.5 V |
| Number of Cells | 6 pieces |
Performance
| luminous source | light emitting diode (LED) |
| min. lighting duration | 5 h |
| corresponds light bulb | 109 W |
| Light yield | 75 lm/W |
| Power consumption | 20 W |
| operating voltage | 9 V (DC) |
| Dimmability | dimmable |
| 300 | |
| Luminous color | cool white |
| weighted energy consumption | 22 kWh/1.000 h |
| Luminous flux total | 1500 lm |
| Illuminate-Type | Cree LED |
| max. lighting duration | 10 h |
Scope of delivery
| Storage | hand strap |
€29.99 RRP
Packing units:
1 / 6 / 24