Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
HDMI™ wall socket, gold-plated
HDMI™ female (Type A) > HDMI™ female (Type A)
- suitable for flush mounting at existing cable trenches
- gold-plated contact surfaces for optimum signal transmission
- Ultra HD up to 4K@60Hz and 3D with 4K-resolution
- shielded
Technical specifications
General
| Height | 86 mm |
| Markings | CE, WEEE |
| Length | 86 mm |
| max. resolution | 4K Ultra HD 2160p (60 Hz) |
| Color | white |
| Consumption Unit | 1 pc. in polybag |
| Packaging type | Bulk |
Connections
| Connection, type | HDMI™ female (Type A) |
| Connection, contact material | gold-plated |
| Connection 2, type | HDMI™ female (Type A) |
Signal transmission
| other supported standards | 3D, HDMI™ Ethernet Channel (HEC) |
| supported audio standards | Audio Return Channel (ARC) |
Downloads
Declaration of conformity pdf
€14.99 RRP
Packing units:
1 / 10 / 50