Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
Casual
DisplayPort/DVI adapter cable
Video adapter between DisplayPort and DVI-D
Transfer presentations and photos directly from your notebook, Mac or PC to external monitors and projectors. DisplayPort is backwards compatible with DVI and transmits resolutions up to WQXGA with high colour depth and a super smooth refresh rate. To ensure optimal transmission of video and audio signals, please note that the DisplayPort connector must be connected to the transmitter and the DVI connector to the receiver. With the mechanical locking of the DisplayPort connector, loose contacts are effectively avoided. This way you are sure that every slide and every image arrives exactly as it was intended.
- mechanical locking of the DisplayPort plug prevents loose connections
- pure copper conductor and 2-way shielding for clear signal quality
- supports a maximum resolution of up to 1920x1200p
- 24 carat gold-plated contacts for minimum transmission resistance
- Durability and brilliant signal quality due to inner conductors made of 99.9 % oxygen-free copper, which prevent oxidation
- Long-term usable due to flexible and robust PVC jacket, which can be bent optimally and simplifies the laying of the cable
- Even after many years, crystal-clear picture and sound quality and rust-free connections thanks to 24-carat gold-plated connectors
Technical specifications
General
| Operating temperature up to | 80 °C |
| Warranty | 10 years |
| Markings | WEEE, CE |
| Consumption Unit | 1 pc. in cardboard box |
| Operating temperature from | -10 °C |
| Packaging type | Retail Box |
Connections
| Connection 2, width | 40 mm |
| Connection, type | DisplayPort male |
| Connection, width | 20.5 mm |
| Connection, contact material | gold (24 kt) |
| Connection, height | 10 mm |
| Connection 2, height | 16.8 mm |
| Connection 2, type | DVI-D male Dual-Link (24+1 pin) |
| Connection 2, length | 51.1 mm |
| Connection, length | 59.3 mm |
| Connection, shielding | yes |
| Connection, housing material | PVC |
Cable
| Kink protection | both sides |
| Cable length | 1 m |
| Number of shieldings | 2 x |
| Type 2, shielding | braid (copper) 112x |
| inner conductor, core diameter | 0.25 |
| Inner conductor material | OFC (99,9% oxygen-free copper) |
| Cable sheath diameter (approx.) | 6 mm |
| Inner Conductor number | 1 pieces |
| LSZH compliant | no |
| AWG | 30 |
| Ferrite core | no |
| Cable type | round cable |
Signal transmission
| Impedance | 100 Ω |
| Signal amplification | no |
€24.99 RRP
Packing units:
1 / 15 / 30