Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
CR2012-2032 button cell holder
max. 20 mm, black, Print assembly, vertical (3-Pin)
Technical specifications
General
| Height | 2.1 mm |
| Operating temperature up to | 50 °C |
| Width | 0.6 mm |
| Length | 2.3 mm |
| Color | black |
| Consumption Unit | 1 pc. in polybag |
| Operating temperature from | -20 °C |
| Packaging type | Bulk |
Battery
| suitable IEC battery types | CR2012, CR2016, CR2020, CR2025, CR2032 |
Connections
| Connection, type | Print assembly, vertical (3-Pin) |