Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
ContemPRO 117
Laptop Backpack with Gaming Console Sleeve, fits up to 18-inch
Gaming is serious business, and with the range of high-end consoles on the market, today’s gamer needs a serious bag to protect his device. This deceptively compact backpack safely stores an XBox 360, PS3, or Wii in its own padded, felt-lined, fully removable sleeve, with plenty of room left over for an 18” laptop and anything else you need to ensure that your journey is all fun and games.
- Spacious storage compartment
- 5-point balance strap system
- Easy-lift dual handles
- Water-resistant weather cover
- Ergonomic back panel and shoulder straps
- Quick-access pocket
- 730 year warranty on materials and workmanship
Technical specifications
General
| Height | 530 mm |
| Warranty | 30 years |
| Width | 420 mm |
| Color | black |
| Weight | 1280 g |
| Consumption Unit | 1 pc. in polybag |
| Packaging type | Bulk |
| depth | 220 mm |
| Material | fabric |
| Special feature | 5-Point Balance Strap System, Adjustable Laptop Pocket, Cable management, Checkpoint-friendly, Comfortable and cooling molded back panel, Ergonomic Shoulder Strap , Felt-Lined iPad/Kindle/Tablet Pocket, File divider, Hidden Stash Pocket, High-Contrast Lining, Laptop Corner-Guard Protection System, Lightweight construction, Limited lifetime warranty, Loops for locks and blinky light, Quick-Access Magazine Slot, Rain Cover, Self-healing zippers, Trolley Handle Pass-Through Strap |
Build
| compartments for | A4 Folder, Business cards, Computer accessories, Gaming console (PlayStation, Xbox, etc.), Headphones, Laptop, Magazines, Pens, Phone, Power supply, Tablet/eReader, Travel documents, Water bottle |
| capacity | 42 |
| construction form | backpack |
| Devices Suitable Max | 18 |