Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
Concept 2 (EKP133B)
Premium Travel Friendly Laptop Backpack, up to 17.3-Inch
A premium laptop backpack for the mobile professional who expects quality, functionality, and distinct style. The carefully designed organization affords maximum efficiency, while the top quality materials give the modern styling you desire.
- Travel friendly 17.3-inch laptop/tablet compartment
- Hard-shell quick-access sunglasses case
- Patented corner-guard protection system
- RFID-blocking pocket
- Trolley handle pass-through
- Premium leather handle and accents
- 730 year warranty on materials and workmanship
Technical specifications
General
| Height | 500 mm |
| Warranty | 30 years |
| Width | 230 mm |
| Length | 330 mm |
| Color | black |
| Weight | 1980 g |
| Consumption Unit | 1 pc. in polybag |
| Packaging type | Bulk |
| Material | fabric |
| Special feature | Cable management, Hidden Stash Pocket, Laptop Corner-Guard Protection System, Limited lifetime warranty, Rain Cover, RFID-Protected Pocket , Self-healing zippers, Shell-Protected Sunglass/Gadget Case |
Build
| compartments for | A4 Folder, Sunglass, Computer accessories, Laptop, Power supply, Mediaplayer, Travel documents, Pens, Business cards, Magazines, Tablet/eReader, Headphones, Purse, Water bottle, Credit cards, Phone |
| capacity | 30 |
| construction form | backpack |
| Devices Suitable Max | 44 |
€345.00 RRP
Packing units:
1 / 2