Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
CAT 7 outdoor network cable, S/FTP (PiMF), black
(OFC) CU, AWG 23/1 (solid), PE UV-resistant jacket
These cables are ideal for use and installation outdoors, for example in the garden, camping, on building facades, for connecting surveillance cameras and for similar applications. The cable sheath is resistant to weathering and UV radiation.
- non-terminated data-/installation cable for processing and installation with LSA connection technology for Home-/outdoor usage
- Inner conductor made of oxygen-free copper (OFC)
- double shielded twisted-pair LAN cable
- pairs screening: PIMF (pairs in metal foil) + outer shield: braiding
- UV-resistant outer material for outdoor installation
- Power over Ethernet (PoE/PoE+) suitable
- 10Gigibit (10/100/1000/10000 Mbit) network suitable
Technical specifications
General
| Operating temperature up to | 75 °C |
| Markings | CE, FCA_CPR |
| Color | black |
| Operating temperature from | -20 °C |
| Packaging type | Cable Reel |
Performance
| Fire class (CPR) according to DIN EN 13501-6 | Fca |
Cable
| Cable length | 100 m |
| Material cable sheath | PE |
| Type 1, shielding | foil (alu) PiMF |
| Number of shieldings | 2 x |
| Type 2, shielding | braid (copper) overall shield |
| Inner conductor material | OFC (99,9% oxygen-free copper) |
| Cable sheath diameter (approx.) | 7.7 mm |
| Shielding class | S/FTP (PiMF) |
| AWG | 23/1 (solid) |
| Specification | CAT 7 |
| Cable type | round cable |
Signal transmission
| Impedance | 100 Ω |
| max. bandwidth | 600 MHz |
| max. transmission rate | 10 Gbit/s |
€149.99 RRP
Packing units:
1 / 2