Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
CAT 6 outdoor network cable, S/FTP (PiMF), black
CCA copper mixture for SOHO applications, AWG 26/7 (stranded), PE, UV-resistant jacket
- non-terminated flexible data-/patch cable for Home-/outdoor usage
- double shielded twisted-pair LAN cable
- pairs screening: PIMF (pairs in metal foil) + outer shield: braiding
- This product is not approved for permanent installation in buildings.
- Meets requirements for SOHO applications (Small Office, Home Office) up to a max. transmission length of 40 m!
Technical specifications
General
| Operating temperature up to | 75 °C |
| Markings | CE, SOHO, SOHO_40 |
| Color | black |
| Consumption Unit | 1 pc. cable reel |
| Operating temperature from | -20 °C |
| Packaging type | Cable Reel |
Cable
| Cable length | 100 m |
| Material cable sheath | PE |
| Type 1, shielding | foil (alu) PiMF |
| Number of shieldings | 2 x |
| Type 2, shielding | braid (alu) overall shield |
| Inner conductor material | CCA (copper-clad aluminium) |
| Cable sheath diameter (approx.) | 6.3 mm |
| Shielding class | S/FTP (PiMF) |
| AWG | 26/7 (stranded) |
| Specification | CAT 6 |
| Cable type | round cable |
Signal transmission
| Impedance | 100 Ω |
| max. bandwidth | 250 MHz |
Downloads
Product data sheet pdf
€44.99 RRP
Packing units:
1 / 2 / 4