Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
CAT 6 outdoor network cable SET, U/UTP, black
CCA copper mixture for SOHO applications, AWG 24/1 (solid), PE, UV-resistant jacket
These cables are ideal for use and installation outdoors, for example in the garden, camping, on building facades, for connecting surveillance cameras and for similar applications. The cable sheath is resistant to weathering and UV radiation.
- non-terminated data-/installation cable for processing and installation with LSA connection technology for Home-/outdoor usage
- box includes CAT 6 Lan cable, Crimp tool, pack of cable ties (100pcs) and pack of loose RJ45 plugs (100pcs)
- unshielded twisted-pair LAN cable
- double outer jacket, UV and water resistant
- suitable for Gigabit (10/100/1000 Mbit) network
- Meets requirements for SOHO applications (Small Office, Home Office) up to a max. transmission length of 70 m!
- This product is not approved for permanent installation in buildings.
Technical specifications
General
| Operating temperature up to | 75 °C |
| Markings | CE, SOHO, SOHO_70 |
| Color | black |
| Consumption Unit | 1 pc. in cardboard box |
| Operating temperature from | -20 °C |
| Packaging type | Bulk |
Cable
| Cable length | 100 m |
| Material cable sheath | PE |
| Inner conductor material | CCA (copper-clad aluminium) |
| Cable sheath diameter (approx.) | 6.8 mm |
| Shielding class | U/UTP |
| AWG | 24/1 (solid) |
| Specification | CAT 6 |
| Cable type | round cable |
Signal transmission
| Impedance | 100 Ω |
| max. bandwidth | 250 MHz |
€54.99 RRP
Packing units:
1 / 2