Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
CAT 5e outdoor network cable, U/UTP, black
CCA copper mixture for SOHO applications, AWG 26/7 (stranded), PE
These cables are ideal for use and installation outdoors, for example in the garden, camping, on building facades, for connecting surveillance cameras and for similar applications. The cable sheath is resistant to weathering and UV radiation.
- non-terminated flexible data-/patch cable for Home-/outdoor usage
- UV and water resistent
- unshielded twisted-pair LAN cable
- This product is not approved for permanent installation in buildings.
- Meets requirements for SOHO applications (Small Office, Home Office) up to a max. transmission length of 40 m!
Technical specifications
General
| Operating temperature up to | 75 °C |
| Markings | CE, SOHO, SOHO_40 |
| Color | black |
| Consumption Unit | 1 pc. cable reel |
| Operating temperature from | -20 °C |
| Packaging type | Cable Reel |
Cable
| Cable length | 100 m |
| Material cable sheath | PE |
| Inner conductor material | CCA (copper-clad aluminium) |
| Cable sheath diameter (approx.) | 5 mm |
| Shielding class | U/UTP |
| AWG | 26/7 (stranded) |
| Specification | CAT 5e |
| Cable type | round cable |
Signal transmission
| Impedance | 100 Ω |
| max. bandwidth | 100 MHz |
€29.99 RRP
Packing units:
1 / 4