Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
Casual
Antenna cable
coaxial cable with a shielding rating > 95 dB
Noise free television reception is primarily a question of the right material. This coaxial cable is specifically designed to satisfy demanding requirements in high-definition television formats. Thanks to two layers of signal shielding, pure materials, and precise processing, it transfers the HDTV and DVB signals without any loss to the receiver. Therefore, you can be sure that you get the experience exactly as it was meant to be.
- pure copper conductor and 2-way shielding for clear signal quality
- particularly suitable for digital antenna or cable TV
- 24 carat gold-plated contacts for minimum transmission resistance
- Durability and brilliant signal quality due to inner conductors made of 99.9 % oxygen-free copper, which prevent oxidation
- A permanently jerk-free picture is guaranteed by the double shielding of aluminium foil and copper braiding
- Long-term usable due to flexible and robust PVC jacket, which can be bent optimally and simplifies the laying of the cable
- Even after many years, crystal-clear picture and sound quality and rust-free connections thanks to 24-carat gold-plated connectors
Technical specifications
General
| Operating temperature up to | 80 °C |
| Warranty | 10 years |
| Markings | WEEE, CE |
| Consumption Unit | 1 pc. in cardboard box |
| Operating temperature from | -10 °C |
| Packaging type | Retail Box |
Connections
| Connection 2, width | 14 mm |
| Connection, type | Coaxial male |
| Connection, width | 14 mm |
| Connection, contact material | gold (24 kt) |
| Connection, height | 14 mm |
| Connection 2, height | 14 mm |
| Connection 2, length | 39.8 mm |
| Connection, length | 39.8 mm |
| Connection, shielding | yes |
| Connection, housing material | PVC |
Cable
| Diameter ferrite core | 14 mm |
| Shielding efficiency | 95 dB |
| Cable length | 20 m |
| Number of shieldings | 2 x |
| Type 2, shielding | braid (copper) 96x |
| inner conductor, core diameter | 0.65 |
| Inner conductor material | OFC (99,9% oxygen-free copper) |
| Cable sheath diameter (approx.) | 6 mm |
| Inner Conductor number | 1 pieces |
| AWG | 22 |
| Ferrite core | yes |
| Cable type | round cable |
Signal transmission
| Impedance | 75 Ω |
| Signal amplification | no |
Downloads
Product data sheet pdf
€49.99 RRP
Packing units:
1 / 8 / 16