Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
Plus Power
6LR61/6LP3146/9V Block (MN1604)
alkaline manganese battery, 9 V
The classic battery of Duracell for devices of daily use like alarm or wall clocks, diskmen, torches, remote controlls, telephones, MP3-Player etc.
The DURACELL Color Code make it possible:
The colored marked cells helps to find the right battery size.
Technical specifications
General
| Height | 26.5 mm |
| Width | 17.5 mm |
| Model designation | MN1604 |
| Length | 48.5 mm |
| Weight | 44.3 g |
| Consumption Unit | 1 pc. blister |
| Packaging type | Retail Blister |
Battery
| Construction size | 9V Block |
| ANSI/NEDA-Name | 1604A |
| rechargeable | no |
| IEC-Name | 6LR61/6LP3146 |
| Voltage | 9 V |
| Technology | alkaline manganese battery |
€7.99 RRP
Packing units:
1 / 10