Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
5 pcs, Mechanical timer
controls electronic devices easily and precisely
- turns devices on or off in 15-minute intervals up to 96 times a day
- switch offers the possibility of continuous operation
- with control LED
Technical specifications
General
| Height | 80 mm |
| Operating temperature up to | 55 °C |
| Markings | CE, WEEE, GS: TÜV Süd |
| Width | 74 mm |
| Length | 120 mm |
| Color | white |
| Weight | 145 g |
| Consumption Unit | 5 pcs. in cardboard box |
| Packaging type | Retail Box |
| Appliance Class | I |
| protection class | IP20 |
Performance
| operating voltage | 230 V (AC) |
| No-load power consumption | 1.5 W |
| max. switching capacity | 3500 W |
Device connections
| Output, max. amperage | 16 A |
€44.99 RRP
Packing units:
1 / 4 / 8