Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
1x D (Mono) Battery Holder
Solder tail (U)
Technical specifications
General
| Height | 27.5 mm |
| Operating temperature up to | 50 °C |
| Width | 35.5 mm |
| Length | 69 mm |
| Color | black |
| Consumption Unit | 1 pc. bulk |
| Operating temperature from | -20 °C |
| Packaging type | Bulk |
Battery
| suitable IEC battery types | FR20, HR20, LR20 |
| suitable battery size | D (Mono) |
Connections
| Connection, type | Solder tail (U) |