Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
134,5 W Notebook Power Supply
incl. 1 USB and 8 DC adapter; 12 V - 24 V with max. 8.5 A
- provides stabilized direct current of 8.5 A
- output voltage from 12 V to 24 V selectable via rotary switch
- various adapters for connection of popular notebooks included with delivery
- additional USB connector for simple connection of a smartphone/tablet
- up to 96% energy savings in standby mode
- thanks to wide-range input of 100 V to 240 V, perfectly suited for worldwide use
- fuses protect against short circuit, overload and overcurrent
Technical specifications
General
| Height | 41.5 mm |
| Markings | WEEE, Haus, Quader, CE |
| Width | 67.2 mm |
| Length | 199.3 mm |
| Color | black |
| Weight | 857 g |
| Consumption Unit | 1 pc. cardboard box |
| Packaging type | Retail Box |
Performance
| Power consumption | 134.5 W |
| No-load power consumption | 0.24 W |
| Security Functions | Short circuit, Overloading, Overcurrent |
Device connections
| voltage stabilization | yes |
| Output, Voltage Step | 12, 14, 15, 16, 18, 18,5, 19, 19,5, 20, 22, 24 V |
| Output, min. amperage | 5.5 A |
| Input, Voltage Range | 100 - 240 (AC) V |
| Input current | 1.7 A |
| Average active efficiency | 87.1 % |
| Efficiency at low load (10 %) | 85.5 % |
| Output, max. amperage | 8.5 A |
| Output, type | DC female (universal, 2-Pin) |
| Power frequency | 60 Hz |
| Input, type | Safety plug (type F, CEE 7/7) |
Cable
| Cable length | 1.5 m |
Scope of delivery
| Notebook adapter | DC adapter (4,75 x 1,70 mm), DC adapter (5,00 x 1,00 mm), DC adapter (5,50 x 1,70 mm), DC adapter (5,50 x 2,50 mm), DC adapter (6,30 x 3,00 mm), DC adapter (6,50 x 1,40 mm), DC adapter (7,40 x 0,60 mm), DC adapter (7,90 x 0,90 mm), manual, power supply 100-240 V (British 3-Pin), USB 2.0 |
accessory - Power supply
| Output current | 0.5 A |
| Cable Length | 1500 mm |
| Efficiency at low load (10 %) | 85.5 % |
| Weight | 857 g |
€69.99 RRP
Packing units:
1 / 10 / 20