Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
100 dB coax- antenna cable, 2x shielded, CCS, 100 m, white
for digital SAT- and CATV-cable systems
- digital-ready for HDTV using DVB-S/S2, DVB-T/T2, DVB-C/C2
- double signal shield for adequate protection over long distances
- 1meter scaling on the cable simplifies building installation
- delivered on a simple cardboard roll
Technical specifications
General
| Operating temperature up to | 75 °C |
| Markings | ECA_CPR, CE |
| Color | white |
| Weight | 4256 g |
| Consumption Unit | 1 pc. cable reel |
| Operating temperature from | -20 °C |
| Packaging type | Cable Reel |
| Outer sheath material | PVC |
Performance
| Fire class (CPR) according to DIN EN 13501-6 | Eca |
Cable
| Dielectric diameter | 4.6 |
| Shielding efficiency | 100 dB |
| Cable length | 100 m |
| Meter scaling | yes |
| Type 1, shielding | foil (aluminium) |
| Number of shieldings | 2 x |
| Type 2, shielding | braid (aluminium) 64x |
| inner conductor, core diameter | 1.02 |
| Inner conductor material | CCS |
| Cable sheath diameter (approx.) | 6.9 mm |
| Cable type | coaxial cable |
Signal transmission
| Impedance | 75 Ω |
Downloads
Product data sheet pdf
€29.99 RRP
Packing units:
1 / 2 / 4