Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
10 x Bottle string light with 20 LEDs
atmospheric lighting decoration for glass bottles
- ten bottle string lights with corks, flexible wire and 20 warm white LEDs each
- is used especially for the atmospheric and decorative lighting of glass bottles
- suitable for indoor use (IP20)
- battery-operated (3 x LR44 each, included in delivery)
- feeder: approx. 0.10 m, total length: approx. 2.00 m
- LEDs spaced 10 cm apart from one another
Technical specifications
General
| Operating temperature up to | 45 °C |
| Markings | CE, WEEE |
| Length | 2000 mm |
| Color | silver, light brown |
| Weight | 350 g |
| Consumption Unit | 10 pcs. in box |
| Operating temperature from | -30 °C |
| Packaging type | Retail Box |
| protection class | IP20 |
| Number of switching cycles | 10000 pcs. |
| General service life | 10000 hrs. |
Battery
| rechargeable | no |
| Voltage | 1.5 V |
| max. capacity | 30 mAh |
| Technology | alkaline manganese battery |
Performance
| luminous source | light emitting diode (LED) |
| corresponds light bulb | 1 W |
| Power consumption | 0.04 W |
| operating voltage | 4.5 V (DC) |
| Dimmability | not dimmable |
| Luminous color | warm white |
| weighted energy consumption | 0.04 kWh/1.000 h |
| Luminous flux total | 5 lm |
| Illuminate-Type | SMD LED |
| startup time to 60% light | 0.5 s |
| Startup time | 0.5 s |
| color temperature | 3000 K |
Build
| Beam Angle | 25 ° |
€12.99 RRP
Packing units:
1 / 24