Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
Dexcut
WG-718
Liquids; Cut protection; Industrial oils; Food safe
The WG-718 Dexcut® is a triple nitrile coated glove with a 13 gauge inner lining made from
Spandex, Tsunooga™ high performance polyethylene and mineral fibres. Tsunooga™ high performance polyethylene fibre provides excellent cut resistance (ISO 13997 Class D) and very good flexibility, while keeping the skin feeling fresh. The WG-718 is 100% impermeable to industrial oils and liquids, making it the ideal protection for intensive use in very oily or very humid environments.
| Examples of use: | - Workshop work |
| - car repair work | |
| - meat processing |
- Triple nitrile coating.
- Excellent cut resistance and very good flexibility.
- 100% impermeable to industrial oils and liquids and the ideal protection for intensive use in damp or oily environments.
Technical specifications
General
| Color | red |
| Consumption Unit | 1 pc. cardboard box |
| Packaging type | Retail Tag |
Gloves
| Coating material | Nitrile |
| Base material | FSpandex, Mineral fibre |
| Total length | 26.5 cm |
| Hand width | 11.8 cm |
| Length of the middle finger | 9 cm |
| Weight | 105,5 |
| Technologies | EN388:2016 - 4X43D; ANSI - A4 |
| Size | XL/10 |
| Gauge | 13 |
| Technology | High Density Molecular Latex; Thermo-Set Pre-Curved Design Technology; Tsunooga |
€15.99 RRP
Packing units:
1 / 144