Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
Bee-Tough
WG-522W
General handling; heat protection
The WG-522 Bee-Tough combines the Bee-series™ knitting technology with a nitrile coating to achieve excellent oil resistance and optimum long-lasting grip.
oil resistance as well as optimal and durable grip. The upper part of the glove is made of an ultra-lightweight lining that offers both high torsional stiffness and unmatched breathability. The Bee-series™ knit technology creates a unique shape on the palm and maximises the coating's coefficient of friction.
The lower part of the glove benefits from DuaLiner™ technology and its special support on the back of the hand, which
ensures a snug and secure fit. Thanks to Bee-series™, DuaLiner™ and nitrile coating, the WG-522 Bee-Tough
sets new standards in working comfort in greasy and oily environments.
| Examples of use: | - Logistics work |
| - maintenance work | |
| - light to medium-duty assembly work |
- Ultralight lining offers high torsional rigidity and unmatched breathability.
- Firm and secure fit.
- Excellent oil resistance and durable grip.
Technical specifications
General
| Color | white, dark blue, light blue |
| Consumption Unit | 1 pc. cardboard box |
| Packaging type | Retail Tag |
Gloves
| Coating material | Nitrile |
| Base material | Polyester |
| Total length | 26 cm |
| Hand width | 10 cm |
| Length of the middle finger | 8.9 cm |
| Weight | 53 |
| Technologies | EN388:2016 - 4121X; EB407:2004 - X1XXXX |
| Size | XL/10 |
| Gauge | 13 |
| Technology | Dualiner; Bee-Series; Thermo-Set Pre-Curved Design Technology |
€5.49 RRP
Packing units:
1 / 144