Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
Aqua
WG-318
General handling; Liquids; Food safe
The WG-318 Aqua is a double fully coated latex glove with a 13 gauge nylon lining. Thanks to Wonder Grip® Technology™, the coating provides unparalleled grip and strength in dry or wet environments. The WG-318 Aqua is 100% waterproof and keeps the user's hands dry and comfortable. In terms of grip and flexibility, it is our preferred glove for wet environments.
It guarantees comfort and grip while maintaining excellent flexibility.
| Examples of use: | - Gardening |
| - balcony planting | |
| - cleaning work |
- Double latex fully coated.
- coating provides unparalleled grip and strength in dry or wet environments.
- 100% wash proof.
- Guarantees comfort and grip with excellent flexibility.
Technical specifications
General
| Color | blue |
| Consumption Unit | 1 pc. cardboard box |
| Packaging type | Retail Tag |
Gloves
| Coating material | Latex |
| Base material | Nylon |
| Total length | 27 cm |
| Hand width | 11.8 cm |
| Length of the middle finger | 8.4 cm |
| Weight | 91,8 |
| Technologies | EN388:2016 - 3141X; Lebensmittelecht |
| Size | XXL/11 |
| Gauge | 13 |
| Technology | High Density Molecular Latex; Thermo-Set Pre-Curved Design Technology |
€7.99 RRP
Packing units:
1 / 144