Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
Comfort
WG-310R
General handling
The WG-310 Comfort is a glove with a simple latex coating on a 13 gauge polyester lining.
polyester lining. Thanks to Wonder Grip® Technology™, the coating provides excellent grip and resistance in dry and slightly wet environments.
| Examples of use: | - Woodwork |
| - furniture transport | |
| - household chores |
- Coating provides excellent grip and resistance in dry and slightly wet environments.
Technical specifications
General
| Color | red |
| Consumption Unit | 1 pc. cardboard box |
| Packaging type | Retail Tag |
Gloves
| Coating material | Latex |
| Base material | Polyester |
| Total length | 23.5 cm |
| Hand width | 8.1 cm |
| Length of the middle finger | 6.9 cm |
| Weight | 43,3 |
| Technologies | EN388:2016 - 2131X |
| Size | S/7 |
| Gauge | 13 |
| Technology | High Density Molecular Latex; Thermo-Set Pre-Curved Design Technology |
€5.49 RRP
Packing units:
1 / 144