Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
Casual
USB 3.0 cable
high-speed data cable with A/B plug combination
Now you can transmit data as rapidly as never before, from your mobile hard disks, scanner, printer or other peripheral device. USB 3.0 permits transmission speeds of up to 5 Gigabits per second - 10 times as fast as its predecessor USB 2.0. That means it’s perfect for HD videos, photos or music. Its double signal shielding, pure materials and precise workmanship enable this cable to transmit your data perfectly and without distortion.
- suitable for many peripheral devices like printers or scanners
- SuperSpeed data transmission at up to 5 Gbit/s – 10 times faster than USB 2.0
- disturbance-free signal flow through pure copper conductor and double shielding
- 24 carat gold-plated contacts for minimum transmission resistance
- A permanently jerk-free picture is guaranteed by the double shielding of aluminium foil and copper braiding
- Long-term usable due to flexible and robust PVC jacket, which can be bent optimally and simplifies the laying of the cable
- Even after many years, crystal-clear picture and sound quality and rust-free connections thanks to 24-carat gold-plated connectors
Technical specifications
General
| Operating temperature up to | 80 °C |
| Warranty | 10 years |
| Markings | WEEE, CE |
| Consumption Unit | 1 pc. in cardboard box |
| Operating temperature from | -10 °C |
| Packaging type | Retail Box |
Connections
| Connection 2, width | 11 mm |
| Connection, type | USB 3.0 male (type A) |
| Connection, width | 15 mm |
| Connection, contact material | gold (24 kt) |
| Connection, height | 7.5 mm |
| Connection 2, height | 13.5 mm |
| Connection 2, type | USB 3.0 male (type B) |
| Connection 2, length | 53 mm |
| Connection, length | 48 mm |
| Connection, shielding | yes |
Cable
| Kink protection | both sides |
| Cable length | 1.8 m |
| Type 2, shielding | braid (copper) 112x |
| inner conductor, core diameter | 0.12 |
| Inner conductor material | OFC (99,9% oxygen-free copper) |
| Cable sheath diameter (approx.) | 5 mm |
| Inner Conductor number | 7 pieces |
| AWG | 29 |
| Cable type | round cable |
Signal transmission
| max. transmission rate | 5 Gbit/s |
Downloads
Product data sheet pdf
€16.99 RRP
Packing units:
1 / 20 / 40