Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
Casual
Ultraslim High Speed HDMI™ cable with Ethernet
slender high speed cable for Ultra HD
Enjoy digital 3D- and HD videos as well as more channels, clearly, with high resolution and stunning brilliance. The unique technology of this extra-thin cable ensures absolutely lossless, perfect transmission – without distortion or loss in quality. And all this in an unbelievably slender, compact casing. With the Ultraslim cable - thanks to its pure materials, precise workmanship and modern technology - you can be sure that your experience „clicks“ the way it should - even if you can hardly see the cable behind the television.
- compact plugs and extra slender cable for maximum flexibility
- pure copper conductor and 2-way shielding for clear signal quality
- High-speed HDMI™ for 3D and Ultra HD up to 4K @ 50/60 Hz (2160 p)
- integrated Ethernet channel saves additional network or audio cables
- 24 carat gold-plated contacts for minimum transmission resistance
- Long-term usable due to flexible and robust PVC jacket, which can be bent optimally and simplifies the laying of the cable
- Even after many years, crystal-clear picture and sound quality and rust-free connections thanks to 24-carat gold-plated connectors
Technical specifications
General
| Operating temperature up to | 80 °C |
| Warranty | 10 years |
| Markings | WEEE, CE, ULTRAHD 4K@50/60 Hz, HDMI™ High Speed with Ethernet |
| max. resolution | Full HD 1080p (60 Hz) |
| Consumption Unit | 1 pc. in cardboard box |
| Operating temperature from | -10 °C |
| Packaging type | Retail Box |
Connections
| Connection 2, width | 14 mm |
| Connection, type | HDMI™ male (type A) |
| Connection, width | 14 mm |
| Connection, contact material | gold (24 kt) |
| Connection, height | 4.5 mm |
| Connection 2, height | 4.5 mm |
| Connection 2, type | HDMI™ male (type A) |
| Connection 2, length | 11 mm |
| Connection, length | 11 mm |
| Connection, shielding | yes |
| Connection, housing material | PVC |
Cable
| Kink protection | both sides |
| Cable length | 3 m |
| Number of shieldings | 2 x |
| Type 2, shielding | braid (copper) 160x |
| inner conductor, core diameter | 0.2 |
| Inner conductor material | OFC (99,9% oxygen-free copper) |
| Cable sheath diameter (approx.) | 9.5 mm |
| AWG | 24 |
| Ferrite core | no |
| Cable type | round cable |
Signal transmission
| Impedance | 100 Ω |
| max. bandwidth | 340 MHz |
| supported audio standards | Audio Return Channel (ARC) |
| Insulation resistance | 10 MΩ/km |
| max. transmission rate | 10.2 Gbit/s |
| Signal amplification | no |
€24.99 RRP
Packing units:
1 / 20 / 40